Tester do akumulatora, jaki wybrać?

Tester do akumulatora wykorzystywany prywatnie, a może w profesjonalnym warsztacie samochodowym? Niezależnie od miejsca wykorzystywania, warto zaopatrzyć się w sprawdzony sprzęt. Radzimy, jaki tester akumulatora sprawdzi się najlepiej w każdych warunkach.
Tester akumulatorów - co to jest?
Tester do akumulatorów to nic innego, jak urządzenie, dzięki któremu można sprawdzić poziom naładowania baterii oraz jej zdolności rozruchowe. Pozwala to także wykryć ewentualne uszkodzenia w czasie kontroli stanu technicznego. Mowa tutaj szczególnie o uszkodzeniu ogniwa. Miernik jest skutecznym narzędziem i można z niego korzystać, bez potrzeby wyjmowania akumulatora z auta. Wystarczy podłączyć go do klem i odczytać wynik z ekranu.
By dobrze skontrolować napięcie akumulatora, pomiaru należy dokonać na wyłączonym silniku. Te specjalne urządzenia pozwalają również na uzyskanie informacji dotyczących stan technicznego baterii i spadku napięcia podczas rozruchu.
Jakie powinny być wartości na testerze akumulatora?
Wartość napięcia w akumulatorze samochodowym powinna oscylować wokół 12,4-12,6V. Oznacza to, że bateria jest naładowana. Jeśli wartość ta jest niższa, oznacza to, że akumulator jest niedoładowany lub uszkodzony. Głębokie rozładowanie baterii zwiastuje poziom napięcia w granicach 11V.
Jeśli mierzone jest napięcie na wyłączonym silniku, wtedy napięcie powinno oscylować w granicach 14,5V.
W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że ogólnodostępne, tanie testery akumulatorów przystosowane są do mierzenia napięcia tylko w klasycznych, dobrze znanych akumulatorach kwasowo-ołowiowych. Do odpowiedniego pomiaru na bateriach żelowych i AGM wykorzystywane są specjalistyczne modele tych urządzeń.
Komu przyda się tester akumulatora i jaki wybrać?
Przede wszystkim, tester akumulatora to jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Urządzenie to jest proste w obsłudze, a niewielki koszt zakupu przekonuje do siebie także przeciętnych kierowców lub amatorów przydomowego majsterkowania.
Jeśli kierowcy wybierają się w krótkie trasy lub zdarzy się im przez dłuższy czas nie użytkować samochodu, wówczas podstawowy tester akumulatora sprawdzi się w ich przypadku idealnie. Pozwoli określić poziom niedoładowania baterii, a dodatkowo oceni sprawność jego działania na przyszłość.
Tester do akumulatorów Konnwei 12V to dobra propozycja dla każdego, kto szuka poręcznego urządzenia do pomiaru ładowania baterii, testu rozruchu i obciążenia. Narzędzie jest niezwykle wygodne w użyciu, nie zabiera dużo miejsca, z powodzeniem można go wozić również w samochodzie. Tester nie wymaga żadnych dodatkowych baterii do pracy, jest w pełni zasilany energią z akumulatora. Urządzenie przeznaczone jest głównie do analizy stanu baterii, w celu obliczenia rzeczywistego rozruchu na zimno. Pozwala ocenić również stopień starzenia, co zapewnia wiarygodne dowody analityczne dla testu i konserwacji baterii. Konnwei KW600 informuje użytkowników o konieczności wymiany baterii z wyprzedzeniem, gdy bateria powoli przestaje być zdatna do użytku.
Z kolei tester do akumulatorów Konnwei 6V 12V sprawdzi się zarówno przy pracy z bateriami samochodowymi, jak i motocyklowymi. To narzędzie pozwala przeprowadzić test ładowania, test rozruchu czy test zużycia akumulatora, przez co można śmiało uznać ten tester za profesjonalny.
Warto również wspomnieć, że wymienione dwa testery są w stanie pracować z akumulatorami: kwasowo-ołowiowymi, AGM płaskimi/płytkowymi oraz spiralnymi, żelowymi i EFB.
Wyróżnikiem urządzeń z segmentu premium jest przede wszystkim: wysoka trwałość, szeroki zakres pomiarowy prądu rozruchowego, a także nierzadko wbudowana drukarka, o której nie warto zapominać. Dzięki podłączeniu testera poprzez kabel usb do drukarki, możliwy jest natychmiastowy wydruk parametrów z przeprowadzonego pomiaru.
Dzięki okresowej kontroli poziomu naładowania akumulatora można z powodzeniem zachować maksymalną sprawność baterii. Wykorzystywane są zazwyczaj manualne lub elektroniczne testery, które są w stanie zmierzyć wartość napięcia. Bardziej zaawansowane modele, w tym te wymienione powyżej, oferują także określenie poziomu zużycia baterii i informują o tym podczas pomiaru.
Jeśli odczyt wskazuje, że bateria jest niedoładowana, warto od razu podłączyć do niej prostownik. Jeśli akumulator będzie miał stale wartości naładowania poniżej normy, doprowadzi to jego zasiarczenia, a jego wydajne działanie będzie stale spadać. Z testera akumulatorów warto korzystać w regularnych odstępach czasu - da to wiarygodny pomiar i pozwoli ocenić zużycie. Szczególnie istotne będzie to w okresie tuż przed większymi mrozami. Szybki test może uchronić przed przykrą niespodzianką podczas jednego z chłodniejszych dni.
Warto również pamiętać o zachowaniu czystości wokół akumulatora i rozrusznika. Jeśli będą one przez dłuższy czas pod wpływem np. wycieków oleju, ulegną przedwczesnemu uszkodzeniu.